Walory przyrodnicze Wisły
Wisła - ciekawostki
Dorzecze Wisły, zajmuje 2/3 powierzchni Polski, co stawia ją na drugim co do wielkości miejscu w zlewni Bałtyku i na dziewiątym miejscu w Europie. Wisłę odróżnia od innych rzek europejskich rozgałęzione koryto, szereg wysp piaszczystych i starorzeczy, tworzące niesamowicie piękny naturalny krajobraz, niespotykany na rzekach już uregulowanych. W wodach Wisły wciąż można obserwować procesy samooczyszczania, natleniania wody czy erozji brzegowej. Charakterystyczne dla Wisły są również gwałtowne wahania poziomu wód oraz przemieszczanie się w rzece rumowiska skalnego pochodzącego z erozji gleb.
Niestety, ogólny obraz Wisły zaburza znaczne zanieczyszczenie jej wód. Chociaż wykazuje ono na szczęście w ostatnim dziesięcioleciu stałą tendencje spadkową, związaną ze zmianami w gospodarce kraju, to stanowi jednak jeden z podstawowych problemów.
Wisła jest ważnym symbolem historycznym. Pojawia się ona w wielu polskich, wartościowych dla nas legendach. Wisła została ostatnią rzeką Europy, której krajobraz w znacznej części jest krajobrazem naturalnej, nieuregulowanej, dużej europejskiej rzeki.
widok na Wisłę z Warszawy |
naturalny krajobraz Wisły |
Komentarze
Prześlij komentarz